Štúdium na univerzite? Zbytočnosť.

Autor: Patrik Novák | 6.9.2016 o 21:51 | (upravené 7.9.2016 o 6:10) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  1887x

Tento krátky komentár je o frustrácii zo systému na Slovensku. Po 8 rokoch štúdia a 3 rokoch praxe mám pocit, že štúdium mi bolo na dve veci...

Pracujem ako výskumný pracovník na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V rámci svojich povinností pracujem na výskumných projektoch zameraných na vývoji a diagnostike nových materiálov pre vysokokapacitné batérie a iné aplikácie. Okrem toho, v rámci svojho pracovného úväzku na univerzite, aj učím. Práve táto kombinácia (učenie-výskum) mi vyhovuje. Som rád, že môžem pracovať na univerzite aj s mladými ľuďmi (študentami), ktorým môžeme odovzdať skúsenosti z našej vedecko-výskumnej činnosti z rôznych projektoch, ktoré výskumné tímy na univerzite riešia.

Čo mňa a mnoho mojich spolupracovníkov trápi je ohodnotenie našej práce. Zhrniem to do pár bodov, ktoré možno aj Vám budú pripadať dosť divné.

1.PhD študent verzus absolvent PhD štúdia

Ako vedecko-výskumný pracovník v súčasnosti zarábam približne 515,73 € (v čistom po troch rokoch praxe). Počas štúdia PhD mi bolo vyplácané štipendium, čo predstavuje sumu 611,50 €. V podstate po troch rokoch štúdia sa mi znížil príjem o 95,77 € mesačne. Čo sa mi zdá na tom pritiahnuté za vlasy je, že po absolvovaní PhD. štúdia zarába absolvent menej ako keď študoval.

2. Absolvent PhD štúdia verzus pracovník na výrobnej linke v spoločnosti KIA

Môj brat skončil strednú školu a je vyučený automechanik s výučným listom. Pred rokom nastúpil do spoločnosti KIA. Jeho plat je okolo 550 € v čistom. Čo je viac ako môj.

3. Absolvent PhD štúdia verzus nočný strážnik  

Môj druhý brat skončil s výučným listom zameranie stolár. V súčasnosti pracuje v dedine odkiaľ pochádzame na poľnohospodárskom družstve a má plat 520 € v čistom. Zase viac ako ja.

Podotýkam, že ja pracujem v Bratislave a moji bratia na strednom Slovensku, kde sú náklady na život nižšie.

Toto finančné podhodnotenie a tabuľkové platy spôsobujú, že:

  • absolvent PhD štúdia, ktorý by chcel pracovať na univerzite, bude zarábať rovnako ako pracovník so strednou školou bez maturity,
  • mladí pracovníci, ktorí chcú pracovať na univerzite v Bratislave nie sú finančne motivovaní a preto skôr odchádzajú do zahraničných univerzít a do rôznych zahraničných výskumných inštitúcií, kde je ich plat aj niekoľko násobne vyšší,
  • mladí pracovníci, ktorí ostanú na univerzite sú nútení mať ďalšiu prácu aby si dokázali zabezpečiť normálny život v hlavnom meste, pričom to môže ovplyvňovať ich pracovný výkon,
  • nízky plat nemotivuje mladých ľudí k vedecko-výskumnej kariére.

Je teda vôbec vzdelanie potrebné? Študoval som naozaj 8 rokov na univerzite aby som mohol pracovať vo vede za približne rovnakú mzdu ako moji bratia? No neviem, ale asi začínam tušiť, že vzdelávanie mi bolo zbytočné. Mohol som už 8 rokov zarábať na poľnohospodárskom družstve a bývať v dome u rodičov. Určite by som ušetril viac, ako keď žijem sám v hlavnom meste. Moja chyba.

Prosím Vás, nezačnite hneď kritizovať môj komentár. Tiež nechcem aby ste mali pocit, že si nevážim manuálnu prácu. :) Snažím sa len poukázať na systém na Slovensku, ktorý vzdelávanie považuje za zbytočnosť.  A to sme asi jediní na svete. (Aspoň niekde udávame trend. :))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?