Štúdium na univerzite? Zbytočnosť.

Autor: Patrik Novák | 6.9.2016 o 21:51 | (upravené 7.9.2016 o 6:10) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  1901x

Tento krátky komentár je o frustrácii zo systému na Slovensku. Po 8 rokoch štúdia a 3 rokoch praxe mám pocit, že štúdium mi bolo na dve veci...

Pracujem ako výskumný pracovník na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V rámci svojich povinností pracujem na výskumných projektoch zameraných na vývoji a diagnostike nových materiálov pre vysokokapacitné batérie a iné aplikácie. Okrem toho, v rámci svojho pracovného úväzku na univerzite, aj učím. Práve táto kombinácia (učenie-výskum) mi vyhovuje. Som rád, že môžem pracovať na univerzite aj s mladými ľuďmi (študentami), ktorým môžeme odovzdať skúsenosti z našej vedecko-výskumnej činnosti z rôznych projektoch, ktoré výskumné tímy na univerzite riešia.

Čo mňa a mnoho mojich spolupracovníkov trápi je ohodnotenie našej práce. Zhrniem to do pár bodov, ktoré možno aj Vám budú pripadať dosť divné.

1.PhD študent verzus absolvent PhD štúdia

Ako vedecko-výskumný pracovník v súčasnosti zarábam približne 515,73 € (v čistom po troch rokoch praxe). Počas štúdia PhD mi bolo vyplácané štipendium, čo predstavuje sumu 611,50 €. V podstate po troch rokoch štúdia sa mi znížil príjem o 95,77 € mesačne. Čo sa mi zdá na tom pritiahnuté za vlasy je, že po absolvovaní PhD. štúdia zarába absolvent menej ako keď študoval.

2. Absolvent PhD štúdia verzus pracovník na výrobnej linke v spoločnosti KIA

Môj brat skončil strednú školu a je vyučený automechanik s výučným listom. Pred rokom nastúpil do spoločnosti KIA. Jeho plat je okolo 550 € v čistom. Čo je viac ako môj.

3. Absolvent PhD štúdia verzus nočný strážnik  

Môj druhý brat skončil s výučným listom zameranie stolár. V súčasnosti pracuje v dedine odkiaľ pochádzame na poľnohospodárskom družstve a má plat 520 € v čistom. Zase viac ako ja.

Podotýkam, že ja pracujem v Bratislave a moji bratia na strednom Slovensku, kde sú náklady na život nižšie.

Toto finančné podhodnotenie a tabuľkové platy spôsobujú, že:

  • absolvent PhD štúdia, ktorý by chcel pracovať na univerzite, bude zarábať rovnako ako pracovník so strednou školou bez maturity,
  • mladí pracovníci, ktorí chcú pracovať na univerzite v Bratislave nie sú finančne motivovaní a preto skôr odchádzajú do zahraničných univerzít a do rôznych zahraničných výskumných inštitúcií, kde je ich plat aj niekoľko násobne vyšší,
  • mladí pracovníci, ktorí ostanú na univerzite sú nútení mať ďalšiu prácu aby si dokázali zabezpečiť normálny život v hlavnom meste, pričom to môže ovplyvňovať ich pracovný výkon,
  • nízky plat nemotivuje mladých ľudí k vedecko-výskumnej kariére.

Je teda vôbec vzdelanie potrebné? Študoval som naozaj 8 rokov na univerzite aby som mohol pracovať vo vede za približne rovnakú mzdu ako moji bratia? No neviem, ale asi začínam tušiť, že vzdelávanie mi bolo zbytočné. Mohol som už 8 rokov zarábať na poľnohospodárskom družstve a bývať v dome u rodičov. Určite by som ušetril viac, ako keď žijem sám v hlavnom meste. Moja chyba.

Prosím Vás, nezačnite hneď kritizovať môj komentár. Tiež nechcem aby ste mali pocit, že si nevážim manuálnu prácu. :) Snažím sa len poukázať na systém na Slovensku, ktorý vzdelávanie považuje za zbytočnosť.  A to sme asi jediní na svete. (Aspoň niekde udávame trend. :))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?